fbpx

Guy Gavriel Kay [OLD]

Guy Gavriel Kay do świata literatury wszedł bardzo niecodziennie. Zanim mieliśmy okazję zapoznać się z jego własną twórczością wraz z Christopherem Tolkienem dokonał redakcji notatek J.R.R. Tolkiena, które stały się Silmarilionem. 

Dopiero 10 lat później opublikował swoją pierwszą powieść “Letnie drzewo” z cyklu “Fionavarski Gobelin” (w Polsce wydawanego nakładem wyd. Zysk i S-ka). Do 2019 roku wydał w sumie 14 powieści, z których wszystkie odbijały się szerokim echem w świecie literatury fantastycznej. Wielokrotnie był doceniany nagrodami i nominacjami do nich, a jego powieści zdobyły niesamowitą popularność na całym świecie, będąc przetłumaczone na ponad 30 języków i zyskały także ogromną popularność w Polsce.

Guy Gavriel Kay używa fantastyki jako narzędzia do badania przeszłości i zgłębiania zmieniających się oraz niezmiennych ludzkich postaw. W ten sposób jego książki mogą dotykać tematów, które są obecne w otaczającym nas świecie.

Samo pisanie jest dla niego przygodą i odkrywaniem historii. Mimo że publikowane przez niego książki są bardzo głębokie i złożone to nie tworzy wcześniej ich szkiców, a jego historie powstają w trakcie pisania. Mimo tego, zdawałoby się lekkiego podejścia do pisarstwa uważa, że tworzenie powieści wymaga przede wszystkim dyscypliny, ciężkiej pracy, a także pisania i posuwania opowieści do przodu każdego dnia.

Podczas Foconu zapytamy Guy’a Gavriel’a Kay’a o jego twórczość, współpracę z Tolkienem, plany na przyszłość, ale też o to co myśli o współczesnym rynku pisarskim i tym jak ogromne znaczenie ma dla twórczości osoba autora.

 

Fot. Ted Davis