fbpx

Kamil Muzyka (PFFN / Polska) [OLD]

Kamil Muzyka będzie gościem Foconu z ramienia Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Kamil jest doktorantem w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz kwestiach związanych z produkcją w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. W kosmosie najbardziej interesuje go natura gwiazd neutronowych i koncepcja panspermii, a jeżeli chodzi o mniej „przyziemne tematy” to uprzemysłowienie przestrzeni kosmicznej. Jego nomen omen kosmicznym marzeniem jest stworzenie gospodarki międzyplanetarnej i jak mówi: jest ono do zrealizowania, a nawet częściowo jest realizowane przez sektor satelitarny.

Jego miłość do kosmosu zaczęła się już gdy był dzieckiem. Kiedy jego ojciec pokazywał mu gwiazdy i galaktyki za pomocą lornetki i map nieba. Jego pasją literacką są (jakżeby inaczej) hard science-fiction, wojenna science fiction, cyberpunk i… horror, ale też nie pogardzi dobrym fantasy w klimacie słowiańskim. 

Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, a także patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji.

W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.

Ponadto jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council.

Może po takim opisie zabrzmi to trywialnie, ale…. Przyjdź na to spotkanie, a masz zapewnione, że wyruszysz do gwiazd razem z Kamilem Muzyką! Jeśli jest w Tobie choć cień zainteresowania kosmosem nie możesz tego przegapić 🙂