fbpx

Adam Przechrzta (pisarz / Polska) [OLD]

Jego karierę pisarską zawdzięczamy… zapaleniu zatok, które zmusiło go do siedzenia w domu, przez co z nudów zaczął pisać. W ten sposób Adam Przechrzta stworzył opowiadanie, a następnie wysłał je, jak sam mówi, bez większych nadziei do Nowej Fantastyki. Niedługo potem odebrał telefon od Macieja Parowskiego, który zdecydował się opublikować tekst. W ten sposób, Adam Przechrzta zadebiutował w prozie fantastycznej w 2006 roku opowiadaniem “Pierwszy krok”. Następnie rozwinął je w powieść, wydaną pod tym samym tytułem w 2008 roku Od tamtego czasu w Fabryce Słów wydał jedenaście powieści oraz tom opowiadań.

Spektrum zainteresowań Adama Przechrzty jest bardzo szerokie: z wykształcenia jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych, pedagogiem, jest też autorem artykułów na temat historii, walki nożem i okinawskiego karate. Interesuje się działaniami służb specjalnych, w szczególności w okresie międzywojennym. Ale w jednym z wywiadów przyznał, że umie też stawiać tarota lepiej niż niejedna gazetowa wróżka.

Jest zwolennikiem czytania przy jedzeniu, a czytuje wszystko: od podręczników pszczelarstwa, poprzez literaturę głównonurtową i fantastyczną, aż po romanse dla pań. Te ostatnie przeważnie w poczekalni u dentysty.

Za swoją książkę “Gambit Wielkopolskiego” otrzymał w 2014 roku Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. A już wiele lat wcześniej Maciej Parowski wymieniał go obok Twardocha i Orbitowskiego jako młodego i zdolnego pisarza, który będzie miał swój udział w wywróceniu fantastyki do góry nogami i nadaniu jej nowej jakości.

I mimo że marzy o świętym spokoju, zgodził się zostać naszym gościem i opowiedzieć o swoich książkach, zainteresowaniach i planach na przyszłość.