fbpx

Andrzej Drzewiński (pisarz / Polska) [OLD]

jest autorem książek fantasy i science-fiction, powieści przygodowych oraz publikacji popularnonaukowych. Zadebiutował w 1978 swoimi opowiadaniami w Akademickim Radiu Politechniki Wrocławskiej. Jego opowiadanie “Zabawa w strzelanego” ukazało się w pierwszym numerze “Fantastyki”, by w 1983 roku ukazać się w zbiorze jego opowiadań pod tym samym tytułem.

Wspólnie z Andrzejem Ziemiańskim napisał dwie powieści: “Zabójcy szatana” oraz “Nostalgia za Sluag Side”. Jest także współautorem dwóch zbiorów opowiadań: “Posłaniec”, który stworzył z Mirosławem Jabłońskim oraz “Bohaterowie do Wynajęcia”, który napisał wspólnie z Jackiem Inglotem. Na opowiadaniach nie poprzestał i wraz z Jackiem Wojtkowiczem napisali książkę popularnonaukową “Opowieści z Historii Fizyki”. Otrzymał za nią̨ nagrodę̨ Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki. Marek Oramus przeprowadził z nim wywiad zatytułowany „Wielki plac budowy”, który ukazał się

w „Wiedzy i Życiu” nr 04/2014, a następnie w książce pt. „Na niebie i ziemi”, wydawnictwa Zona Zero, w 2018 r. Pisał także wraz z Adamem Cebulą, Eugeniuszem Dębskim i Piotrem Surmiakiem w grupie autorskiej Kareta Wrocławski, a zbiór ich opowiadań́ “Upalna zima” ukazał się w 2012 roku.

Ale kariera pisarska Andrzeja Drzewińskiego jest jedynie dodatkiem do jego pełnego sukcesów życia zawodowego jako fizyka. Stopnie naukowe doktora oraz doktora habilitowanego uzyskał w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk, później pracował na stanowisku docenta w Instytucie Matematyki i Informatyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, a następnie w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Zielonogorskiego, gdzie 23 grudnia 2010 zdobył tytuł profesora nauk fizycznych. Na swoim koncie ma ponad 80 artykułów oraz czterech wypromowanych doktorów, a od kilku lat pełni funkcję dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii UZ.

O znaczenie jego pracy naukowej dla jego twórczości, o współpracę z fantastycznymi autorami, o to jak zmienił się świat oraz polska scena literacka w ciągu ponad 40 lat od jego debiutu literackiego i jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać, będziecie mogli zapytać prof. Andrzeja Drzewińskiego osobiście – już na Foconie!