fbpx

Game Jam

Dziewczyny! Chłopaki! Gry trzeba robić! 🙂

 

W tym roku po raz pierwszy mamy przyjemność zaprosić Was do wzięcia udziału w Game Jamie podczas konwentu online Focon. Jest to dla nas wyjątkowa atrakcja, bo gry komputerowe zawsze stanowiły istotny obszar naszych zainteresowań. Mamy nadzieję, że ta atrakcja pozwoli Wam jeszcze lepiej bawić się podczas Fantasy Online Convention!

Jesteśmy otwarci zarówno na osoby, które są już  stałych bywalców game jamów jak i na zupełnych amatorów, którzy będą chcieli u nas po raz pierwszy wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniu. 

Jeśli jesteś wyjadaczem i masz za sobą przynajmniej kilka takich eventów możesz u nas liczyć na swobodę i miejsce do prezentacji talentów Twoich i Twojej grupy. Będziecie też mieli wsparcie mentorów pracujących w branży i możliwość uczestniczenia w ciekawych prelekcjach o różnym poziomie zaawansowania (więcej szczegółów wkrótce).

Natomiast jeśli chcesz z nami zacząć swoją przygodę z game jamami to możesz liczyć na nasze pełne wsparcie i pomoc w stawianiu pierwszych kroków! Możesz być pewny / pewna, że wszystko wytłumaczymy, a mentor lub mentorka, który/a będzie się opiekował Tobą lub Twoją grupą poprowadzi Was tak, żebyście mogli jak najwięcej skorzystać z wydarzenia. 

Co to w ogóle jest ten game jam?

Game jam to coś jak maraton podczas którego uczestnicy mają za zadanie stworzyć działającą grę komputerowej. Te gry nie muszą być skomplikowane (i zwykle nie są!), wręcz odwrotnie – często im prościej tym lepiej. Bardzo ważną rolę przy wykonywaniu tego zadania będzie miał pomysł, ale też mierzenie sił na zamiary. Trzeba w końcu pamiętać, że czas jest ograniczony, a lepiej ukończyć prostszy projekt niż utknąć w skomplikowanym 🙂

Gra komputerowa składa się z różnych elementów, dlatego najczęściej w game jamach biorą udział kilkuosobowe zespoły. W ich składzie najczęściej znajdują się osoby odpowiedzialne za projektowanie, programowanie, grafikę, a czasem nawet dźwięk, czy teksty. Jednak jeśli czujesz, że wolisz pracować sam/a to nie ma żadnych przeciwskazań, żebyś zgłosił/a się w ten sposób.  

Focariański game jam będzie się odbywał pod opieką mentorów i mentorek, którzy zawodowo zajmują się tworzeniem gier. Będą oni do dyspozycji grup, aby pomagać, podpowiadać i służyć swoim doświadczeniem, jeśli tylko uczestnicy wyrażą chęć korzystania z niego. Jest to wyjątkowa okazja poznania osób, które są już zawodowcami i mają za sobą wiele zakończonych projektów – w niektóre z nich mogliście już nawet grać!

Kolejną ważną kwestią jest to jaką grę uczestnicy będą tworzyć. Podczas naszego wydarzenia podamy temat na początku jamu i każdy zespół będzie musiał opracować swój własny projekt i później go zrealizować.

Jakich atrakcji możesz oczekiwać?

  • Każdy zespół będzie miał zapewnioną opiekę mentora lub mentorki zawodowo zajmującego się tworzeniem gier komputerowych. Korzystajcie z tego, aby wyciągnąć od nich całą potrzebną Wam wiedzę!
  • W trakcie trwania game jamu będą się odbywały prelekcje i panele ze specjalistami na temat konkretnych elementów produkji gry, abyście mogli poszerzać swoją wiedzę i złapać oddech.
  • Na koniec game jamu odbędzie się prezentacja wszystkich gier, tajne obrady jury (i granie w Wasze gry), a po nich ogłoszenie werdyktu.

Nigdy wcześniej nie byłem/łam na game jamie, czy to ma jakiś sens?

TAK! Nasz game jam projektujemy specjalnie w taki sposób, aby mogły brać w nim udział osoby zarówno początkujące, dla których będzie to pierwsza styczność z takim wydarzeniem, jak i stali bywalcy takich wydarzeń.

Zgłaszając się koniecznie zaznacz w formularzu, że Ty lub Twoja grupa bierzecie udział w game jamie po raz pierwszy. Pozwoli to nam zapewnić Wam mentora lub mentorkę, który/a na początku opowie Wam więcej o charakterze wydarzenia i podpowie jak zaplanować swoją pracę. Game jam jest niezwykłą okazją spotkania się z profesjonalistami, wysłuchania prelekcji, zobaczenia pracy innych i zmierzenia się z własnymi pomysłami, więc zdecydowanie warto spróbować swoich sił, nawet jeśli nie masz pewności, czy to miejsce dla siebie. Jesteśmy pewni, że uda Ci się odnaleźć miejsce dla siebie, a z pewnością odkryjesz dużo nowych rzeczy.

Wiemy, że początki zwykle są wymagające, jeśli dopiero poznajesz charakter wydarzenia, czasem może być ciężko konkurować z osobami, które już wielokrotnie brały udział w game jamach. Dlatego zadbaliśmy też o to, aby nagrody były przyznawane w dwóch kategoriach: stali bywalcy oraz pierwszy raz. Mamy nadzieję, że to pozwoli Wam przede wszystkim dobrze się bawić, bez martwienia się o konkurencję, czy wygraną 🙂

Czy mogę wziąć udział w game jamie, jeśli nie mam zespołu?

TAK! Zapraszamy drużyny, ale też samotne wilki (i wilczyce). Jeśli nie masz zespołu możesz dołączyć do game jamu na jeden z dwóch sposobów:

  • jeśli uważasz, że dasz radę sam/a zrobić grę to zgłoś się jako jednoosobowy zespół,
  • możesz się zgłosić pojedynczo, a my w miarę możliwości skompletujemy z takich osób zespoły lub dołączymy je do innych grup, które wyrażą taką chęć.

Tak czy inaczej – na pewno znajdziesz u nas dla siebie miejsce!

Wieczna chwała, sława i ... ? Nagrody!

W naszym odczuciu najważniejszym co możecie od nas dostać jest możliwość rozwoju! Dlatego każdy zespół otrzyma  feedback odnośnie swojej gry od naszego jury. 

Wkrótce ogłosimy też bardziej wymierne sposoby nagrodzenia Waszej pracy! 🙂

To jak się zgłosić?

Wystarczy, że zbierzesz dane swojej drużyny, jeśli taką tworzysz i wypełnisz ten formularz, który już wkrótce znajdzie się w tym miejscu.