fbpx

Nagrody literackie

Nagrody literackie: Szklana Foka i Foka Publiczności

W czasach, w których przyszło nam żyć, raz po raz działalność twórcza jest spychana na dalszy plan. Jednak wierzymy, że bez wytchnienia, jakie oferuje nam fantastyka, życie byłoby dużo smutniejsze. Aby kultura i rynek literacki mogły się rozwijać, potrzebni są nie tylko uznani twórcy, ale również „świeża krew”, czyli debiutujący autorzy, którzy nierzadko mają zupełnie inne spojrzenie na wielokrotnie poruszane tematy. Zdajemy sobie sprawę, że okres pandemii, czy wojna u naszych wschodnich granic, nie ułatwia początkującym autorom rozpoczęcia przygody z pisarskiej. Dlatego planując formę oraz sposób przyznawania nagrody literackiej, pierwszą naszą myślą było wsparcie właśnie tej grupy autorów. 

Zdecydowaliśmy, że od Foconu 2.0 rozpoczniemy przyznawanie następujących nagród literackich:

  • Szklana Foka, którą otrzyma autor najlepszego według nas (grona organizatorów Foconu) fantastycznego debiutu zeszłego (2021) roku;
  • Foka Publiczności, którą przyznamy autorowi, którego debiutancka książka zostanie wyłoniona w plebiscycie odbywającym się w czasie trwania Foconu. 

Nagrody są formą uhonorowania przez nas wysiłków nowych twórców, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na literackiej drodze. 

Jesteś autorem lub wydawcą?
Zgłoś książkę do nagrody!

Dokładamy wszelkich starań, aby odszukać wszystkie książki kwalifikujące się do nagrody (tytuły wydane w roku 2021 napisane przez autorów, którzy wcześniej nie wydali jeszcze żadnej książki – zarówno własnym nakładem (selfpublishing), jak i pod egidą tradycyjnego wydawnictwa). Jednak ogromna ilość rokrocznie publikowanych pozycji może sprawić, że nie usłyszymy o jakiejś wyjątkowo interesującej pozycji, dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z samymi autorami oraz wydawcami. 

Nagrodą w konkursie Szklanej Foki i Foki Publiczności jest statuetka pamiątkowa oraz promocja zwycięskiej książki w mediach Fantasy Online Convention.