Skip to content

Postacie fantasy

Najpopularniejsze postacie fantasy – którzy bohaterowie zdobyli serca czytelników?

Postacie fantasy to jedne z najważniejszych elementów tego gatunku. Często są to bohaterowie o niezwykłych zdolnościach, którzy muszą stawić czoła niezwykłym wyzwaniom i walczyć z potężnymi wrogami. Przybliżamy dzisiaj temat, odkrywając tajemnice najbardziej popularnych bohaterów tego gatunku!

Zobacz też: Świat fantasy

Czarnoksiężnik Harry Potter

Czarnoksiężnik Harry Potter to postać stworzona przez brytyjską pisarkę J. K. Rowling, która stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci fantasy w historii. Historia czarodzieja z Hogwartsu i jego przyjaciół Rona Weasleya i Hermiony Granger znana jest na całym świecie, a serie książek sprzedały się w ponad 500 milionach egzemplarzy.

Harry Potter jest uważany za wzorzec młodego bohatera fantasy – dzięki swojej odwadze, lojalności oraz umiejętnościom magii pokonuje swych przeciwników w walce o dobro.

Postać ta inspiruje zarówno młodszych, jak i starszych czytelników do walki z własnymi lękami i wykorzystywaniem własnych umiejętności w osiągnięciu celów.

Harry Potter to także element kultury popularnej – seria książek doczekała się ekranizacji filmowych, gier komputerowych czy też kawiarni poświęconych tematyce światka czarodziejskiego.

Zobacz też: Fanfiction

Król Aragorn z LOTR

Aragorn – jedna z głównych postaci z Władcy Pierścieni, człowiek o niezwykłych umiejętnościach w walce i władca Gondoru. Jego imponujące cechy charakteru i narodowe pochodzenie wpływają na fascynację czytelników i widzów. Aragorn jest przywódcą plemienia ludzi, który ma ważną rolę do odegrania w walce o przetrwanie Śródziemia przed Sauronem, Władcą Ciemności. Niemożliwe wydaje się pokonanie potężnego wroga bez jego umiejętności i odwagi.

Jest on z jednej strony silnym posiadaczem miłości Ostatniej Linii krwi Númenoru i używa swojej siły dla ratowania swych przyjaciół oraz podporządkowania Narodu Zachodu. Z drugiej strony dał nam nadzieję na zwycięstwo nad złymi mocami, a także na odbudowanie dawnej świetności Arnoru i Gondoru.

Nie sposób nie docenić wkładu Aragorna w losy świata Tolkiena – ukazał jak wartość czynu przełamuje często ograniczenia naszego własnego poczucia beznadziei.

Rycerz Lancelot Mrocznego Wieku

Rycerz Lancelot Mrocznego Wieku to jedna z najbardziej kultowych postaci fantasy i rycerskich legend łączących elementy historii ze światem fantazji. Występujący między innymi w cyklu opowieści o królu Arturze, Lancelot jest bohaterem romantycznym – odważnym, honorowym i szlachetnym rycerzem, gotowym do poświęceń dla swojej wybranki.

Lancelot to także postać niejednoznaczna. Zdolny do heroicznych czynów i pełen szlachetności, jednak przez swoją namiętność do Ginewry – żony króla Artura, zdradza przyjaciela i swego własnego króla. To właśnie ta strona charakteru Lancelota budzi kontrowersje na przestrzeni wieków wśród badaczy literatury i fanów fantasy.

Elf Legolas z Hobbita

Legolas jest jednym z najbardziej popularnych elfów w literaturze fantasy. Stworzony przez J. R. R. Tolkiena, po raz pierwszy pojawił się w powieści „Władca Pierścieni”. W adaptacji filmowej Petera Jacksona odegrał kluczową rolę podczas misji Drużyny Pierścienia. Postać Legolasa jest znana ze swoich niezwykłych umiejętności łuczniczych i zwinności w walce wręcz. Posiada również nadzwyczajną percepcję, co pozwala mu wykryć obecność niebezpieczeństwa jeszcze przed jego nadejściem. Jego charakterystyczna broń to łuk oraz sztylety, które potrafi używać równie skutecznie na bliskim, jak i dalekim dystansie.

Zobacz też: Kultura fantasy 

To właśnie dzięki swojej sile i sprawności asystuje Aragornowi w walkach o Middle-Earth.

Elf Legolas jest postacią uwielbianą przez fanów fantastyki z całego świata – od kultowych książek fantasy po filmy czy gry komputerowe. Jego piękno oraz elegancja stanowią dla wielu inspirację do tworzenia własnej sztuki czy modowych stylizacji cosplayowych. Legolas utożsamiany jest często ze spokojem, mądrością oraz lojalnością wobec swoich przyjaciół, a to wszystko sprawia że zostawia on trwałe piętno we wspomnieniach miłośników literatury fantastycznej.

Smok Daenerys Targaryen w grze o tron

Smok Daenerys Targaryen w grze o tron to postać, która na stałe wpisała się w kanon najbardziej rozpoznawalnych i kultowych bohaterów fantasy. Ze swoją niezwykłą siłą oraz zdolnościami jest jednym z najpotężniejszych stworzeń w całym Wszechświecie Gry o Tron. Jego obecność budzi strach i szacunek u wszystkich, którzy mają przyjemność poznać tę postać.

Zobacz też: Magia i potwory

Od samego początku serialu Smok był jedną z tych postaci, które przyciągały uwagę widzów za swoim magnetyzmem. Nie tylko ze względu na swoją walkę o wolność i prawa zamieszkującej Essos ludności (w której Daenerys odgrywa istotną rolę), ale też poprzez jej nawiązanie do mitycznych historii smoków w świecie fantastyki. To właśnie dzięki takim elementom, autorzy Gry o Tron zawładnęli wyobraźnią milionów widzów na całym świecie.