fbpx

Karolina Fedyk (pisarka / Polska) [OLD]

Karolina Fedyk pisze fantastykę (w dwóch językach) oraz wiersze o terraformacji planet. W 2017 roku jej wiersz “What Wants Us” został nominowany do Nagrody Rhyslinga przyznawanej przez członków amerykańskiego Stowarzyszenia Poezji Science Fiction dla najlepszego science fiction, fantasy lub horror poematu roku. Jej debiutancka powieść, “Skrzydła”, ukazała się nakładem wydawnictwa SQN Imaginatio. Marcin Zwierzchowski poleca ją, mówiąc: “Fedyk stworzyła skomplikowany, daleki od sztampy świat fantastyczny”. 

Jej opowiadania można znaleźć w antologiach “Zabawa w Boga”, “Skafander i melonik”, “Ostatni dzień pary II”, “Fantastycznie nieobliczalni” oraz “Dzieje się”.

Zawodowo zajmuje się neuropsychologią poznawczą. Pracuje jako badaczka na uczelni przy projekcie, który ma na celu rzucenie światła na mechanizmy uczenia się i wiarygodność naszej pamięci w różnych kontekstach – od sali wykładowej po salę sądową. Bliska jest jej tematyka zarówno sztucznej inteligencji jak i świadomości, a interesuje się afektywnymi relacjami między człowiekiem, a sztuczną inteligencją.

Karolina głęboko wierzy w to, że wyobrażone światy mogą nauczyć nas czegoś nowego o naszym własnym. Ostatnio zajmuje się też fałszerstwami dzieł sztuki, ale jedynie w teorii.