fbpx

Marcin Przybyłek (pisarz / Polska) [OLD]

Literacki debiut Marcina Przybyłka miał miejsce w „Nowej Fantastyce” w 2002 roku. Wtedy ukazało się jego pierwsze opowiadanie z cyklu Gamedec: “Małpia pułapka”. “Gamedec. Granica rzeczywistości”, czyli pierwszy książkowy zbiór opowiadań o Gamedecu, został wydany dwa lata później – w 2004 roku. Tak rozpoczęła się fantastyczna literacka przygoda Marcina Przybyłka. W uniwersum Gamedeca ostatecznie powstało 6 książek (lub 8 – w zależności od wydania). W tym świecie powstała także gra planszowa, a teraz – od roku 2017, wraz ze studiem deweloperskim Anshar Studio – Marcin Przybyłek pracuje nad grą komputerową o przygodach wirtualnych detektywów. Gra osadzona w Gamedecverse jeszcze przed premierą gra została doceniona, nominowana i zdobyła niejedną nagrodę, w tym nagrodę dziennikarzy „Game of the Show” podczas Gamescomu w 2019 czy pierwsze miejsce na Devcom Indie Awards 2020.

 

Twórczość Marcina Przybyłka nie ogranicza się jedynie do Gamedecverse, publikował książki i wiele opowiadań rozgrywających się w innych światach. Jedną z książek był „CEO Slayer”, którego akcja rozgrywa się w połowie XXI wieku w Warszawie, gdzie światem rządzą korporacje, które żerują na ludziach. W połowie 2020 r. ogłoszono, że na podstawie “CEO Slayera” studio developerskie Pyramid Games zrobi grę komputerową.

 

Przełomem w karierze Marcina Przybyłka było wydanie w 2016 roku powieści “Orzeł Biały”, która opowiada o Twierdzy Polska otoczonej przez hordy orków. Ta pozycja wdarła się do polskiego fandomu i świata fantastyki niczym sam batalion Orzeł Biały, zyskując rzesze fanów. W rok po premierze ukazała się druga część “Orzeł Biały 2”, a Przybyłek obiecuje, że – mimo iż cały czas ma wiele pracy przy grze – “Orzeł Biały 3” jest na warsztacie i nadejdzie wraz z hordami czeskich orków!

 

Wisienką na torcie różnorodnej i wszechstronnej twórczości Marcina Przybyłka było wydanie w 2019 roku “Symfonii Życia” nakładem Wydawnictwa IX. Powieści poruszającej tematykę równoległych rzeczywistości, która – choć nie zapewnia czytelnikowi tylu wrażeń i fajerwerków co “Orzeł Biały” – jest zdecydowanie najbardziej dopracowaną i dojrzałą książką tego autora.

 

Gdy już Marcin Przybyłek stworzył dopracowane z każdej strony uniwersum Gamedecverse, które doczekało się adaptacji w postaci powstającej właśnie gry, rozrywkową epopeję narodową w formie “Orła Białego”, mistyczną opowieść o równoległych światach i ogromnym znaczeniu podejmowanych przez ludzi decyzji – jaką jest “Symfonia Życia” – nasuwa się pytanie… co może być dalej?!

O to zapytamy Marcina podczas Foconu. No i oczywiście o “Orła Białego 3”. Obiecał, że odpowie!